Na wyprawę w nieznane
Lato jest pod wieloma względami wyjątkową porą roku. Długie, upalne dni oraz ciepłe noce zachęcają do aktywnego wypoczynku. To właśnie latem uczniowie i studenci mają najdłuższą przerwę od zajęć, a osoby pracujące planują na ten okres urlopy. Lato kojarzy się również nierozerwalnie z podróżami. Piesze wycieczki po górach, wyprawy do lasu, czy wyjazdy nad morze mają swój nieodparty urok i sprawiają, że warto na nie czekać cały rok.
2017-05-29, 10:51

Tak daleko jak nogi poniosą

Piesze wycieczki z plecakiem na plecach, samotne lub z rodziną albo w gronie przyjaciół, potrafią dostarczyć wielu niezapomnianych chwil. Jest w końcu tyle wspaniałych miejsc do odwiedzenia, tyle niezapomnianych widoków do podziwiania, a dzięki nim również wiele okazji do zachwytu.

Ruszając w drogę, trzeba mieć świadomość tego, jak ważne jest odpowiednie obuwie trekkingowe. Źle dobrane lub niewygodne buty staną się przekleństwem każdego turysty, już po kilku pierwszych kilometrach wędrówki. Bolesne otarcia, a nawet otwarte rany mogą skutecznie uniemożliwić dalsze poruszanie się.

Dlatego, aby uniknąć katastrofy, należy poświęcić sporo uwagi na wybór odpowiedniej pary butów. Obuwie powinno być dopasowane zarówno do stopy, jak i do warunków terenowych i pory roku. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku wędrówek w terenie górskim, gdzie odpowiednie zabezpieczenie stopy, jest podstawowym warunkiem bezpieczeństwa.

Co zapakować do plecaka?

Wybierając się w podróż, należy bardzo dokładnie przemyśleć, co ze sobą zabrać. Jest to szczególnie istotne w przypadku pieszych wędrówek, gdy wszystko co zostanie spakowane, będzie musiało być noszone na plecach. Konieczny jest więc kompromis, pomiędzy tym co się chce zabrać, a tym co jest niezbędnie potrzebne, tak by nie obciążać się przeładowanym bagażem.

Spędzenie nocy w plenerze wymaga zabrania ze sobą namiotu oraz śpiworów. Przyda się również źródło światła w postaci lampy lub latarki turystycznej.

Po męczącej wędrówce, gdy przyjdzie pora na posiłek, nieocenione mogą okazać się kuchenki turystyczne oraz naczynia, w których będzie można przygotować i podać posiłek. Przydatnym akcesorium będzie butelka lub bidon posiadające zintegrowany filtr wody.

Pobyt na łonie natury wiąże się z koniecznością radzenia sobie z nielicznymi, aczkolwiek uporczywymi problemami. Jednym z nich są z pewnością owady. Aby zapewnić sobie chociaż częściową ochronę, należy zabrać ze sobą środki odstraszające przeciwko komarom i kleszczom, a także preparaty łagodzące skutki ugryzień i użądleń.

Bezpieczeństwo na wycieczce - o czym należy pamiętać?

Każda podróż wiąże się z pewnym ryzykiem. Aby je zminimalizować, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach

Udając się na wędrówkę po górach, należy pozostawić w miejscu pobytu, informację na temat planowanej trasy.

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, a wychłodzenie, obok upadku z wysokości, jest głównym zagrożeniem dla wszystkich udających się na szlak. Dlatego obok odpowiedniego obuwia, trzeba mieć przy sobie ciepłą kurtkę i długie spodnie.

Wybierając się na wędrówkę, warto mieć przy sobie telefon oraz pojemny power bank. W celu odpowiedniego zabezpieczenia urządzeń, należy umieścić je w wodoodpornych etui lub pokrowcach. O telefon można dodatkowo zadbać, umieszczając go we wzmocnionej obudowie.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego podróżnika są środki opatrunkowe oraz leki przyjmowane przez uczestników wycieczki. Przydatne będą również leki przeciwbólowe, a także środki na zatrucia pokarmowe.

Pakując plecak na wycieczkę, dobrze jest upewnić się, że zabrało się wszystkie niezbędne rzeczy. Listę przydatnego wyposażenia, które warto mieć ze sobą, a także praktyczne porady dla turystów i podróżników znaleźć można w dziale “Turystyka” na Kalkuluj.pl.

KONTAKT / AUTOR
Łukasz Wiland
Kalkuluj.pl Sp. z o.o.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.