Wiosenne rewolucje w ogrodzie
Wiosna w kalendarzu nastanie już za kilka dni. Bardzo wiele osób liczy na to, że pogoda nie pozostanie w tyle i końcówka marca przywita wszystkich prawdziwie wiosenną aurą. Niezależnie jednak od kaprysów pogody, nadejście wiosny jest faktem i nawet kilka chłodniejszych dni tego nie zmieni. Coraz dłuższy dzień i coraz mocniej świecące słońce to niechybne znaki zbliżającego się, wiosennego okresu.
2018-03-19, 11:55

Wiosna w ogrodzie

Wraz z nastaniem ciepłych dni, przyroda budzi się do życia. Wiedzą o tym dobrze wszyscy posiadacze przydomowych ogrodów i działek. Jest to bowiem czas wytężonej pracy, związanej z porządkami po zimie i przygotowaniami do sezonu wiosenno-letniego.

Przełom marca i kwietnia to optymalny okres na sadzenie wielu roślin. Zanim przystąpi się do pracy, trzeba dokładnie zaplanować, co i gdzie zostanie zasadzone. Dotyczy to zarówno roślin jednorocznych jak i wieloletnich, które staną się stałym elementem dekoracyjnym ogrodu. Koniecznym jest uwzględnienie takich parametrów jak wymagania glebowe, czy nasłonecznienie. W przypadku drzew i krzewów, uwzględnić trzeba przyszłe rozmiary rośliny oraz to jak będzie ona współgrać z otaczającymi elementami architektonicznymi.

Każda roślina potrzebuje odpowiednio dużej przestrzeni, dlatego warto pamiętać o zachowaniu należytych odstępów pomiędzy poszczególnymi okazami.

Wypoczynek w ogrodzie

Piękny zadbany ogród to idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu. Jak nietrudno zgadnąć, dostępnych jest szereg rozwiązań i akcesoriów dedykowanych rekreacji w ogrodowym zaciszu.

Wręcz sztandarowym przykładem będzie tu grill i cały przeznaczony do niego osprzęt. Klasyczny węglowy czy wygodny i nowoczesny, zasilany gazem. Składany czy zbudowany na stałe jako element architektoniczny ogrodu?

Opcji jest naprawdę wiele, a ich wybór będzie zależny od wielu czynników, takich jak częstotliwość użytkowania, dostępne miejsce w ogrodzie czy koszt zakupu. Pewne jest jednak to, że grill ogrodowy może być centralnym punktem, wokół którego skupione będą najważniejsze uroczystości i spotkania organizowane w ogrodzie.

W parze z grillem idą oczywiście meble ogrodowe. To niezbędny element wyposażenia dla każdego, kto myśli o wypoczynku w ogrodzie. Klasyczny zestaw mebli ogrodowych składający się ze stolika i krzeseł, uzupełniony o duży i stabilny parasol przeciwsłoneczny, a także kilka wygodnych leżaków, to absolutnie wszystko co jest niezbędne do ogrodu.

Bardziej wymagające osoby mogą pokusić się o zakup całych kompletów mebli obejmujących zarówno stoły jak i fotele oraz kanapy modułowe. Odpowiednim zabezpieczeniem dla takich mebli będzie pawilon ogrodowy lub altana.

Najpierw praca, a potem przyjemność

Zadbany ogród to efekt systematycznej pracy. Aby jednak nie pochłaniała ona nadmiernie dużo czasu i przynosiła zamierzone efekty, konieczne są odpowiednie narzędzia. Im większy ogród, tym więcej należy zainwestować w wyposażenie do jego pielęgnacji. Sprzętu, o którym trzeba pamiętać, jest naprawdę sporo, można wyróżnić jednak kilka podstawowych grup.

Oczywistą jest konieczność posiadania klasycznego zestawy ręcznych narzędzi, takich jak łopaty, grabie, motyki, piły, sekatory i wszelkiego rodzaju nożyce. Uzupełnieniem takie kompletu będzie ręczna, elektryczna lub spalinowa kosiarka do trawy lub, w przypadku małych ogródków, podkaszarka. To absolutnie podstawowy zestaw, który z powodzeniem można rozbudować o wiele innych, przydatnych urządzeń.

Rośliny w ogrodzie potrzebują wody, dlatego warto zadbać o to, by im ją dostarczyć. Tu również o wszystkim będą decydować przede wszystkim rozmiary ogrodu. Spory wpływ będzie mieć też wygoda. W dużym skrócie, nawadnianie ogrodu zaczyna się od prostej konewki i węża ogrodowego, a kończy na rozbudowanych systemach nawadniania, wyposażonych w automatyczne systemy monitorujące wilgotność gleby i pozwalające na programowanie cykli podlewania.

Ważnym punktem na liście prac każdego ogrodnika jest systematyczne nawożenie roślin. Stosowanie odpowiednich preparatów, warunkuje zdrowy wzrost i pozwala uchronić rośliny przed wieloma chorobami.

Niekiedy konieczną może okazać się walka z niechcianymi intruzami. Chwasty oraz rozliczne szkodniki potrafią, w przypadku braku zdecydowanych kroków zaradczych, doprowadzić ogród do ruiny. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach. 

Ogród, w zależności od upodobań, może mieć mniej lub bardziej formalny charakter. Ograniczeniem w tym względzie jest w zasadzie jedynie wyobraźnia. Niesamowity efekty można osiągnąć dzięki pracy własnej i to bez inwestowania dużych kwot pieniędzy. Liczy się przede wszystkim wiedza, cierpliwość i wyobraźnia. Pożywką dla tej ostatniej może być dział aranżacji ogrodowych, dostępny na Kalkuluj.pl.

KONTAKT / AUTOR
Łukasz Wiland
Kalkuluj.pl Sp. z o.o.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.