Dlaczego podnośnik koszowy jest często najlepszym wyborem?
Rozważając metody umieszczenia pracowników wraz z niezbędnym sprzętem na zadanej wysokości, na myśl przychodzą różne rozwiązania.
Najprostszym sposobem jest oczywiście wykorzystanie odpowiednio wysokiej drabiny. Obok jednak prostoty i łatwości w użyciu, rozwiązanie to ma szereg ograniczeń. Oczywistą barierą jest w tym przypadku stosunkowo niewielki zasięg oraz ograniczone możliwości pracy. Ze względu na swoją specyfikę drabina uniemożliwia często korzystanie z większej ilości narzędzi. Wynika to wprost z niewielkiego pola manewru jakim dysponuje osoba korzystająca z drabiny.
Nieporównywalnie większą swobodę w pracy na wysokości będzie dawać rusztowanie. Niestety obok zalet w postaci stabilnej platformy oddającej do dyspozycji sporą przestrzeń do pracy, pojawia się problem z mobilnością. W przypadku ruchomych rusztowań problem ten jest częściowo rozwiązany, jednak nadal istnieją dosyć poważne ograniczenia. Rusztowanie jezdne może być wykorzystane na gładkich, równych powierzchniach. Wymaga też znacznej przestrzeni do swobodnego operowania.
W przypadku prac na znacznych wysokościach, daleko poza zasięgiem drabin czy mobilnych rusztowań, korzysta się z systemu lin i uprzęży. Rozwiązanie to wymaga jednak zaangażowanie wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Alpinizm przemysłowy, bo taka jest fachowa nazwa tej branży, pozwala na stosunkowo dużą swobodę w docieraniu do nawet bardzo wysoko położonych miejsc, jednocześnie niesie ze sobą spore ograniczenia w postaci stosunkowo niewielkich limitów obciążenia, a co za tym idzie, ilości narzędzi i rodzaju prac jakie może wykonać operator.
Do wielu zadań optymalnym rozwiązaniem może być skorzystanie z możliwości jakie daje podnośnik koszowy. Duży zakres wysokości na jakiej może być wykonywana praca (największe podnośniki sięgają do wysokości 60 m i więcej), możliwość pracy w różnorodnym terenie, wysoka mobilność (szczególnie w przypadku podnośników zamontowanych na podwoziu samochodowym), duża swoboda w operowaniu koszem oraz wysoki komfort i bezpieczeństwo pracy to niewątpliwe zalety tego rozwiązania. Wynajęcie podnośnika koszowego jest niezwykle proste, a firmy oferujące taką usługę zatrudniają zazwyczaj wyszkolonych operatorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można praktycznie od ręki skorzystać z możliwości podnośnika, bez konieczności poszukiwania dodatkowych fachowców.
Do czego można wykorzystać podnośnik koszowy?
Wynajem podnośnika koszowego jest często optymalnym rozwiązaniem pozwalającym na wyniesienie pracownika wraz z niezbędnym sprzętem na zadaną wysokość. Stabilna platforma jaką jest kosz podnośnika umożliwia wykonywanie wielu, bardzo różnorodnych zadań. Do najpopularniejszych zleceń należą:
- malowanie ścian i dachów, wykonywanie zabezpieczeń antykorozyjnych elementów dekarskich,
- wieszanie bilbordów reklamowych, ozdób świątecznych, dekoracji okolicznościowych,
- mycie okien i elewacji, czyszczenie rynien,
- wycinka i przycinanie drzew oraz krzewów, w tym wycinka sekcyjna oraz usuwanie drzew trudnych, w przypadku których konieczne jest zachowanie szczególnie dużej ostrożności podczas usuwania.
Powyższe przykłady to najpopularniejsze prace wśród licznych zleceń jakie trafiają do operatorów podnośników koszowych. Poza nimi istnieje cały szereg zastosowań profesjonalnych w budownictwie czy np. energetyce. Świadczy to dobitnie o tym, jak wielkie możliwości posiada podnośnik koszowy i jak rozliczne zadania mogą być realizowane przy pomocy tego urządzenia.